top of page
Ayhan_Sumas_Kaynak3.jpg

Beni biraz daha tanıyın...

  • İş yaşamım, sosyal yaşamım ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığım sürecinde Mersin'in küçük büyük demeden tüm iş dünyası, birçok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşları ile yakın işbirliği ve diyalog içerisinde bulundum; birlikte birçok proje gerçekleştirdik.

  • Pandemi sürecinde ve Kahramanmaraş depremi sırasında iş dünyası, belediyeler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile koordineli olarak başarılı çalışmalar yaptım.

  • Her iki süreçte de, özellikle iş dünyasının gereksinimleri konusunda hızlı ve etkin bir biçimde çözümler üretip, sorunların çözülmesine katkı koydum.

  • Ticaret ve sanayi sektörlerinin gelişiminin yanısıra Mersin kentinin birliği, ayrıştırıcılığın yok edilmesi ve Mersin Halkının kaynaşması yönünde büyük çaba sarfettim. Bu konuda başarılı olduğuma inanıyorum; en azından bu fikri Mersin’de yaşayan birçok insan benimsedi.

  • Mersin'in hemen hemen her tarafında, Tarsus’tan Anamur’a, Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar, Türkiye'nin birçok bölgesinde içmesuyu ve sulama tesisleri işleri yaptım.

  • Mersin'in her köşesini son derece iyi bilen, kentin iş dünyasının gereksinimlerini, sosyal ve kültürel yapısını, halkın nasıl bir Mersin’de yaşamak istediğini net olarak bilen ve kentin her kesiminde, her bölgesinde çok iyi tanınan bir Mersinli olarak tüm bilgi ve deneyim birikimimle Mersin'e ve Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet etmek arzusundayım.

  • Birçok kez ulusal medya ve ulusal basında Mersin’le ilgili konuları dile getirip Mersin’in sesi olduk. Ayrıca, Türkiye ekonomisi, sanayisi, lojistiği gibi önemli konularda defalarca başvurulan ve değerlendirmeleri alınan oda başkanı olmayı başardık.

  • En büyük amacım Mersin kentinin tüm ilçeleri ile bir bütün olarak planlanmasını ve tüm kurumlarıyla barışık ve koordineli yönetilmesinin sağlanmasıdır.

IMG_2214.JPG
IMG_0306_edited.jpg

İş ve Sivil Toplum Kuruluşları Deneyimlerim...

SUMAS Su Makineleri Sanayi
1984 - 1994

KIZILTANLAR 
İnşaat Makine Pompa Sanayi
1994 - 

Mersin Serbest Bölge A. Ş.,
2013 - 2018

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası,
2018 - 2023

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 2018 - 2023

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, 2013 - 2023

Üretim Müdürlüğü, 1984 – 1989

SUMAS Firması Türkiye’de ilk kez su pompalarını üreten ve Türkiye’de pompa sanayi sektörünün kurulmasına öncülük yapmış bir Mersin firması ve markasıdır.

İçmesuyu ve sulama pompaları imal edilen bu firmada üretim verimliliğinin ve çeşitliliğinin arttırılması konusunda sistem kurulmasını sağladım.

Satış Müdürlüğü, 1989 – 1990

Satış ağının Türkiye’nin birçok bölgesine genişlemesini sağladım.

Teknik Müdür Yardımcılığı, 1990 – 1994

Teknoloji yükseltmek için yabancı firmalarla işbirliği çalışmaları yürüttüm.

Kurucu Ortak, 1994 – Sürüyor

KIZILTANLAR firmasında Türkiye’nin ilk Düşük Devirli ve Yüksek Basınçlı sulama ve içme suyu pompalarının üretimini gerçekleştirdim.

İlk kez Mersin’in Mut ilçesi Hacıilyaslı Köyü Sulama Birliği için ürettiğimiz yüksek basınçlı sulama pompası ile sulanamayan yüksek rakımlı bölgelere su ilettik.

Yüksek rakımlı bölgelerin sulanacağını gören Mut Bölgesindeki diğer sulama birliklerinin de örnek alıp aynı tesisten peş peşe kurmalarıyla Mut’un kayısı, zeytin ve zeytinyağı üretiminin artışı sağlandı.

MESBAŞ Yönetim Kurulu Üyesi
 

MTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı

Güçlü MTSO, Güçlü Mersin düşüncesiyle yola çıkıp katılımcı, kapsayıcı ve kucaklayıcı bir yönetim felsefesi ortaya koyarak çalışmalarımı yürüttüm.

MTSO’nı tüm kurullarıyla daha da verimli çalışan, üretken, ciddi projeleri hayata geçiren, kentini sahiplenen güçlü bir kurum haline getirdik.

MTSO’nı tüm kente açtık, her yerde MTSO'nı görünür, bilinir ve kentin en güvenilen öncü bir kurumu durumuna getirdik.

Mersin'de bir türlü gerçekleştirilemeyen kurumlar arası işbirliğinin oluşmasını sağladık.

Kültür ve sanata değer verip bu tür etkinliklere destek olup bu konuda emek verenleri yüreklendirip, şevk verdik.

Mersin sanayisinin gelişmesi için Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Genişleme Alanları, Tarım Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Erdemli Organize Sanayi Bölgesi, Anamur Organize Sanayi Bölgesi, Mersin Tarım Teknoparkı, Mersin Teknoparkı, Mersin Model Fabrika ve Yenilik Merkezi, MTSO Bünyesinde Mersin Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi (Atölye1886) gibi tesislerin kurulması ve gelişmesi için sermaye konulması ve teknik destek unsurları gibi etkili katkılarım oldu.

TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkan Yardımcısı
TOBB Türk Arap Odası Yönetim Kurulu Üyeliği

MTOSB Müteşebbis Heyet Üyesi
 

SUMAS_Düşey Milli_edited.jpg
Hacıilyaslı Köyü_Tabela.jpg
Ayhan_Ahmet Özdemir_Kanal33_1.jpg
İstanbul Sanayi Odası
bottom of page